Recyklace plastů – další podvod z králičí nory

Přečtení: 2660

Máte také radost, že vždy když vyhodíte plast do žluté popelnice, uděláte alespoň něco málo pro planetu? Nebudu zastírat, že samozřejmě doma také třídíme veškerý odpad a ještě většinu toho biologického, kompostujeme.

Ale napadlo vás někdy, co se s vámi tříděnými (pozor, neplést s recyklovanými…) plasty ve skutečnosti děje?

Také všude čtete titulky, jak u nás a v Evropě lidé třídí až 70% plastů? Vypadá to cool, že? A tak se o další osud své PET lahve člověk přestane zajímat, protože mu přijde, že je vyřešeno a vytříděním to končí.

Ale legrace je, že číslo, kolik se plastů vytřídí, VŮBEC nic nevypovídá o tom, co se pak s těmi vytříděnými plasty opravdu děje… Nebudu vás napínat, podle OECD – se recykluje POUZE asi 9% plastů.
Nedělal jsem si příliš iluze a tušil jsem, že se část mnou vytříděných plastů normálně spálí, nebo vyváží do Číny na skládky, ale že je to tak zlé a že je to naprostá většina, jsem netušil.
A to ani nemluvím o faktu, kolik na tom firmy, které plasty třídí a pak “ekologicky spalují”, z dotací a státních zakázek, vydělávají.
Udělejte si deset minut času, protože dokument určitě stojí za to.


MOJE KNIHY O SVOBODĚ A DOBĚ, VE KTERÉ ŽIJEME


Animovaný obrázek s efektem bounce
Upozornění na e-mail
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovalo
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Drson
Drson
7 měsíců před

Z vytříděných plastů je většinou palivo o který už je intenzivní boj, z komunálního odpadu se plasty apod. vytřídí a je z toho palivo o které už boj také začíná. Většinou ho budou spalovat teplárny s dobrým čištěním plynů, v lepším případě s kogenerací (???).
Jak omezit nesmyslně vysokou spotřebu jednorázových obalů ?

CZkotas
CZkotas
1 rok před

Recyklace byla celosvětově zavedena jako nástroj, který má občany naučit dodržovat předpisy. Nutit občany, aby každý týden třídili odpad do oddělených pytlů a kontejnerů, nebo krabic, nemělo absolutně nic společného se “záchranou planety” a vše souviselo s tím, jak naučit občany chovat se “zodpovědně”, tj. dělat, co se jim řekne, aniž by se příliš zabývali důvody toho, co se jim nařizuje.

Recyklace samozřejmě nikdy neměla nic společného s ochranou planety. Většina odpadků vytříděných, umytých a sesbíraných byla odvezena do zahraničí, kamiony, loděmi nebo vlaky, a tam spálena nebo vyhozena na skládku. Recyklace sebraného materiálu byla jednoduše nepraktická a neefektivní z hlediska nákladů. A samozřejmě sběr tříděného odpadu byl spojen s obrovskými finančními náklady a znečištěním.

Dnes recyklační byznys dosáhl vrcholu šílenství. Rady zavádějí stále složitější pravidla a poplatky. Není překvapením, že se odhazování odpadu stalo velkým problémem. Největší příčinou plastů v moři jsou pohozené rybářské náčiní a plastový odpad (z velké části oficiálně označený jako recyklovaný), který byl vyhozen z lodí.

CZkotas
CZkotas
1 rok před

Mezitím na vylhaných “sračkometech” (seznam atd.) jedoucích podle “protokolu”:
Češi třídí, ale odpad ze žlutých popelnic se často nedá znovu použít:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-cesi-tridi-ale-odpad-ze-zlutych-popelnic-se-casto-neda-znovu-pouzit-207167#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_id=207167&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

= Mě se strašně líbí, jak vždy, po nějaké “horké” věci musí mít slovo vždy vylhané média xD Ať už se jedná o chemtrails (viz diskusní fórum na ZF), případně kolem spásných ko*kovid “vakcín” (nedávno přiznali něco ve smyslu, že neplodnost je “krátkodobá” a vzácná, či tak něco :D) atd.
Ta mediální žumpa prostě musí jet dle notiček, na zakázku, mít vždy POSLEDNÍ SLOVO.

Protože, všechno, co se je jiný názor, je přece DEZINFORMACE..
A dezinformace je všechno to, co nechtějí, aby se řeklo NAHLAS.

CZkotas
CZkotas
1 rok před

Já zažil i popeláře, kteří házeli do auta všecen odpad, bez vytřídění a ne jednou. Už kdysi jsem o tom začal pochybovat. Většina plastů zrecyklovat nejde a nikdy nešla. To už bylo vyřčeno v minulosti vícekrát. Viděl jsem dost dokumentů, jeden z těch co mi zůstal v hlavě jeho název byl nějak “oceány plastů” nebo tak nějak. Tam o tom taky mluvili, že většina plastů nejde “zrecyklovat” atd. A to už jsou nějaký rok staré dokumenty. Ale pozor, netýká se to pouze plastů, co vím tak hlavně skla! My to netřídíme kůli tomu, že se to má, ale že se nám to lépe pak vyhazuje. Tohle od začátku souvisí s =GREEN DEAL= kdy všechny eko větrné turbíny a na baterie solar a na vítr elektrárny se ukázali jako naprosto k ničemu, všechno je to podvod…