Životopis

Jan Tománek (1978) v roce 1996 dokončil střední uměleckoprůmyslovou školu Václava Hollara. Od roku 1999 do roku 2005 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Michaela Bielického a Veroniky Bromové obor Nová média.
V letech 1994–1996 přispíval jako student do herních časopisů Excalibur, Score a založil časopis Level, kde v roce 1995 působil jako šéfredaktor.
Od roku 2001 je aktivně neplatícím členem Mensy.

Při studiu na Akademii výtvarných umění vytvářel krátké filmy, a to jak hrané, tak animované a kombinované. Podílel se na vzniku projektu pro pražskou Laternu magiku a spolupracoval se svými rodiči na řadě dětských filmů, a animovaných večerníčků pro Českou televizi

Je znám jako režisér, výtvarník, scénárista a producent divácky úspěšných animovaných filmů Kozí příběh, za které získal řadu mezinárodních filmových cen, byl nominován na Českého lva a získal cenu Febiofestu Kristián a nejlepší animovaný film.

V roce 2021 Založil občanskou iniciativu Zdravé fórum a stále se snaží ve svých textech poukazovat na nepravosti okolo sebe. Kromě režijní a výtvarné práce v Art And Animation studiu, se věnuje převážně psaní knih.

V roce 2018 vydal svůj první román Motýlí křik – konspirační thriller z českého prostředí. Následoval Lustr pro papeže  syrově drsný příběh z pekla normalizačních lágrů, který vyšel na podzim roku 2019 a koncem roku 2021 dystopický román Archa knih
V roce 2022 vydal novelu Válka se stromy – hořce vtipné podobenství dvou let nesmyslných opatření, které jsme prožili a v roce 2023 zatím svoji poslední knihu Průvodce králičí norou

Se svou ženou žije na okraji Prahy a je otcem dvou dětí.

Více na Wikipedii

Animované filmy

V letech 2005 – 2012 se Jan Tománek věnoval tvorbě animovaných filmů. V jeho Art And Animation studiu vznikl první český 3D animovaný film Kozí příběh, který se v roce 2008 stal divácky vůbec nejúspěšnějším českým animovaným filmem. Jen v českých kinech vidělo oba filmy přes 500.000 diváků a byly přeloženy do mnoha světových jazyků a viděly je miliony diváků v desítkách zemí.

Za Kozí příběh získal Jan Tománek v roce 2009 prestižní cenu kritiků Febiofestu – Kristiána a byl rovněž nominován na Českého lva za nejlepší výtvarné řešení.

Kromě produkce a režie vytvořil i o celkovou výtvarnou koncepci a k filmům napsal scénáře.

Kozí příběh – Pověsti staré Prahy

2008

Veselý příběh vypráví o Kubovi a jeho neustále žvanící Koze, kteří přivážejí vejce na stavbu Karlova mostu. Láska k městské dívce Máce zavede Kubu až k práci na legendárním Staroměstském orloji. Celý příběh je protkán tajemným osudem chudého studenta Matěje z Faustova domu a dalšími pověstmi a strašidly středověké Prahy. Kromě skvělých hereckých výkonů Jiřího Lábuse a Matěje Hádka si “Kozí příběh” – první český 3D animovaný film – vydobyl pověst filmu se zvláštním a svébytným výtvarným pojetím, které si získalo přízeň i u zahraničních diváků. 

Kozí příběh se sýrem

2012

Kozí příběh se sýrem volně navazuje na předchozí díl. Děj filmu se přenesl ze středověké Prahy do pohádkového sýrového království a kromě starých známých postav se mohou diváci těšit na řadu pohádkových bytostí a nové hlavní hrdiny – děti Kuby a Máci – Honzíka a Zuzanku, kteří spolu s Kozou procházejí celým příběhem. Celkové ladění filmu je více rodinné a pohádkové, než v předchozím díle.