Životopis

Jan Tománek (1978) v roce 1996 dokončil střední uměleckoprůmyslovou školu Václava Hollara. Od roku 1999 do roku 2005 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Michaela Bielického a Veroniky Bromové obor Nová média.
V letech 1994–1996 přispíval jako student do herních časopisů Excalibur, Score a založil časopis Level, kde v roce 1995 působil jako šéfredaktor.
Od roku 2001 je aktivně neplatícím členem Mensy.

Při studiu na Akademii výtvarných umění vytvářel krátké filmy, a to jak hrané, tak animované a kombinované. Podílel se na vzniku projektu pro pražskou  Laternu magiku, kde si vyzkoušel kombinaci živých herců s počítačovou animací. Spolupracoval se svými rodiči na řadě dětských filmů, a animovaných večerníčků pro Českou televizi

Je znám jako režisér, výtvarník, scénárista a producent divácky úspěšných animovaných filmů Kozí příběh, za které získal řadu mezinárodních filmových cen, byl nominován na Českého lva a získal cenu Febiofestu Kristián a nejlepší animovaný film.

Kromě režijní a výtvarné práce v Art And Animation studiu a činnosti v občanské iniciativě Zdravé fórum, se věnuje převážně psaní knih.

V roce 2018 vydal svůj první román Motýlí křik – konspirační thriller z českého prostředí. Následoval Lustr pro papeže – syrově drsný příběh z pekla normalizačních lágrů, který vyšel na podzim roku 2019 a koncem roku 2021 dystopický román Archa knih
V roce 2022 připravil knihu sebraných blogů několika autorů Kronika doby covidové a vydal zatím poslední novelu Válka se stromy – hořce vtipné podobenství dvou let nesmyslných opatření, které jsme prožili.

Se svou ženou žije na okraji Prahy a je otcem dvou dětí.

Více na Wikipedii