Do you like war? Quiet changes to the Constitution and army laws

Read: 9959

I will completely forget the presidential election games, who will drag us into war and who promises what. What is certain, however, is that the government of Petr Fiala REALLY is preparing extensive changes in army laws and even in Constitution.
For example WITHOUT approval of the Parliament, the Government itself could send our troops abroad, or agree to the stay of foreign troops on our territory.

So much for the Constitution – and here are the changes in individual laws:
Here you can download the currently discussed version of the changes in the laws related to defense, which the government has already approved for further discussion with the House of Representatives.

There are really a lot of changes, but perhaps the most unimportant is the addition of points c) a d) to paragraph 13.

Operational deployment is understood 

a) the use of the armed forces in the defense of the Czech Republic against external attack, 
b) fulfillment of the tasks of the armed forces in an environment of armed conflict or in an environment threatened by combat activity, 

c) the use of armed forces in other serious situations threatening the security of the Czech Republic outside its territory, or
d) performing the tasks of the armed forces in other serious situations threatening lives, health, significant property values ​​or the environment.

In other words, it can be much easier to deploy our army in a foreign conflict or to use it as in point d), for example during a pandemic or some "climatic" crisis...

Paragraph 25 is also very interesting.

Exemptions from the obligation to appear at the levy proceedings and to perform extraordinary service have:

 • deputies and senators of the Parliament,
 • Members of the European Parliament,
 • members of the government, judges of the Constitutional Court,
 • the president, vice-president and members of the Supreme Audit Office,
 • members of the banking board of the Czech National Bank,
 • citizens in positions with diplomatic and consular privileges and immunities,
 • governors of regions, the mayor of the capital city of Prague, directors of regional offices and the director of the municipality of the capital city of Prague.

So, as I have written several times – THEIR BLOOD NEVER FLOWS! Please don't forget this when you and your loved ones are having a pointless argument about whether to vote THEIR Losnu, or THEIR Sweetie.

There are, of course, a huge number of those changes. In particular, many chapters have been added on the transportation of weapons by rail and related laws. Full text with marked changes.

Ale ALL is of course - as the general and the government say - an alarmist report and a hoax, and this country is on NONE he's not planning a war at all... And who better to command this bad comedy than a general, right? 😉
But young men don't forget - there probably won't be Wi-Fi in the trenches...

I don't know if it's actually funny at all, what's going on and on what basis the government probably makes decisions...

I won't let go of one more important video - the testimony of the former chief military prosecutor. So that you have a complete picture of the "clean" general before your selection and how likely it is with his connection to the Soviet secret services and what his real blackmail ability is.
Both from the US and NATO, and from Moscow.

Very interesting testimony of the former chief military prosecutor.

I would also add link to the website of the Ministry of the Interior, where they can be downloaded OFFICIAL materials on how the government should best manipulate the public…

EDIT 25.1.2023: I will add to today's statement chief of the general staff for CTK.

If there were to be a war between NATO and Russia on the eastern flank of the alliance, a professional army would not be sufficient for the task. The state would have to proceed with at least selective mobilization, Chief of the General Staff Karel Řehka said in an interview with ČTK.

Support the blog16 comments "Do you like war? Quiet changes to the Constitution and army laws"

 1. =MŮJ POHLED NA AKTUÁLNÍ DĚNÍ:=

  A opět, již potřetí, byla Německem oficiálně zahájena světová válka. Německý ministr zahraničí dnes prohlásil, že jsme ve válce s Ruskem!
  Zajímalo by mě, kolik lidí chápe, co to znamená.

  Vojenští experti tvrdí, že některým slíbeným zbraním bude trvat téměř tři roky, než na okrajinu dorazí.
  Je to znamení toho, jak dlouho Západ doufá, že tato válka potrvá?!

  Tanky však nestačí, okrajina, která svou válku prohrává, nyní chce válečné lodě, ponorky a letadla.
  A dostanou je!

  Je to skvělý způsob, jak zabíjet a mrzačit dále lidi a snížit počet obyvatel na světě. Až začnou bomby skutečně létat, budou ONI v bezpečí ve svých podzemních bunkrech a na svých dobře vybavených super-jachtách.

  Věci jdou rychle kupředu..

  Mainstreamová média vám nic z toho co tady čtete, neřeknou. To, co se děje, zakrývají banalitami. ČT/SEZNAM… a zbytek propagandistické mašinérie vám neřekne, že okrajina nyní posílá do války šestnáctileté a staré muže. Neřeknou vám, že gangy shromažďují potravu pro děla. Neřeknou vám, že okrajinští vojáci, nevycvičení pro válku, dezertovali. A po celou dobu je na okrajině ničena infrastruktura.

  Západ umožňuje záměrné ničení okrajiny, protože existuje skrytá agenda a idioti na, kteří mávají nebo nosí okrajinské vlajky, jsou součástí genocidy. NATO samozřejmě ví, že okrajina prohrává, myslím si, že chtějí válku udržet co nejdéle – aby bylo co nejvíce mrtvých. Proto Západ dodává bomby, náboje a tanky – a brzy bude dodávat letadla, válečné lodě a ponorky…

  Nyní, když okrajina válku prohrála, chtějí USA, Británie a EU na Rusko dál tlačit, jak jen to půjde.
  A chtějí třetí světovou válku, aby mohli (nejen) Rusy vyhladit…

  1. + Biden po ranních rozhovorech s evropskými představiteli dnes odpoeldne uvedl mimo jiné toto:
   “Jsme plně, zcela a naprosto jednotní,” řekl “prezident” Joe Biden v krátkém projevu v Bílém domě na začátku tohoto týdne po katastrofálním rozhodnutí. “Dnešní oznámení navazuje na tvrdou práci a odhodlání zemí celého světa. … Právě o to jde – pomoci Ukrajině bránit a chránit ukrajinskou zemi.”
   +:
   “Pro NATO, které bylo založeno jako obranná aliance po druhé světové válce, je dodávka bojových tanků a stovek dalších obrněných vozidel, která je rovněž převáděna na okrajinu, předehrou k tomu, co se rýsuje jako pozemní válka takového rozsahu, jaký Evropa nezažila více než sedm desetiletí. Ačkoli Spojené státy a jejich spojenci trvají na tom, že nemají v úmyslu přímo zasáhnout Rusko, tato rozhodnutí výrazně zvyšují laťku toho, jak daleko jsou ochotni zajít, aby pomohli vytlačit Putinovy síly.”
   +:
   Ruští představitelé se nyní domnívají, že Západ touží po válce v plném rozsahu, která by mohla rychle přerůst v jadernou válku, poté, co dvě nejbohatší země NATO schválily přesun sofistikovaných hlavních bojových tanků s obohacenými střely s ochuzeným uranem na okrajinu, aby je Kyjev údajně mohl použít k protiofenzívě a vytlačit ruskou armádu..
   +:
   Německé ministerstvo obrany uvedlo, že jeho cílem je, aby další tanky byly na bojišti do konce března. To ponechává úzký prostor pro logistiku a výcvik, který by měl začít během několika dní.”

   == Někteří američtí vojenští experti jsou z eskalace nadšeni:
   “Pokud je to pravda, může to být skutečný bod obratu ve válce,” napsal na Twitteru bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO James Stavridis , admirál amerického námořnictva ve výslužbě. “Dobrá práce, Německo, a ‘Danke Schoen’.”

   Pokud je to pravda, mohlo by se jednat o skutečný bod obratu ve válce. Dobrá práce, Německo, a “Danke Schoen:
   t.co/i9V8ueQ18n
   a:
   twitter.com/stavridisj/status/1617966170396839936

   “Koalice Leopard s partnery zafungovala!” Na Twitteru to napsal i ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. “Leopardům to na Ukrajině sluší!”

   The Post dodal: “Americký plán počítá s vysláním dostatečného počtu tanků pro jeden ukrajinský prapor, tedy 30, plus jeden pro velení a řízení, řekl Kirby. Administrativa rovněž pošle osm vyprošťovacích obrněných vozidel M88, určených k odtahování a opravám tanků.”

   – Admirál James Stavridis, USN, Ret. (@stavridisj) 24. ledna 2023

   “Koalice Leopard s partnery zafungovala!” Na Twitteru to ve středu napsal i ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. “Leopardům to na Ukrajině sluší!”

   The Post dodal: “Americký plán počítá s vysláním dostatečného počtu tanků pro jeden ukrajinský prapor, tedy 30, plus jeden pro velení a řízení, řekl Kirby. Administrativa rovněž pošle osm vyprošťovacích obrněných vozidel M88, určených k odtahování a opravám tanků.”

 2. "Few people realize that, according to the law, conscription applies to persons between the ages of 15 and 60. Will our children have to throw away their tablets or playstations and go to the Ukrainian front to defend the interests of the American war hawks connected to the global financial elites?"
  paralelne.cz/2023/01/26/disarmed-armada-or-how-we-do-it-in-case-of-mobilization-called-by-the-government-even-fifteen/

 3. I added to the text today's statement of the Chief of the General Staff for ČTK!
  "If there were to be a war between NATO and Russia on the eastern flank of the alliance, a professional army would not be enough to fulfill the tasks. The state would have to proceed with at least selective mobilization, Chief of the General Staff Karel Řehka said in an interview for ČTK."

  1. Excellent 🙁 “Mobilizing Czech citizens? So what is NATO for? Yesterday's misinformation - today's information!"

   + War levies Made in Ukraine:
   t.me/boris_rozhin/76116

   + Tomáš Zdechovský – About the trip to Ukraine!!
   pbs.twimg.com/media/FnBqktdWYAEdMos.jpg

   and he found the video. Time is set see: youtube.com/watch?v=ME2SY8aGF5M&t=223s
   And Zdechovský ... = the exact image of a Flemish and MEP, who can allow this unfortunate creature to stay in Brussels is really a mystery to me.

   + Černochová wants an army register of conscripts, the state would collect data even before conscription:
   idnes.cz/zpravy/domaci/ministerstvo-obrany-udaje-branna-povinnost-rizeni-narvh-zakona.A220801_130002_domaci_lisv

 4. Pavel is rubber and evil.Babiš it's no better. With them and the Purple abomination it's the way to hell. Only God is the way. Samson Just TT

 5. If, after the presidential elections, the GREEN RUBBER at the Prague Castle becomes a reality for the Czechs, which of course cannot be done without electoral fraud (ÚZVK) - the central rotten electoral commission with the help of Hewlett Packard (USA), then the first thousands of fools and other SHEEP pfizer-covid vaccinated eager to receive military conscription orders located in UKRAINE, are already identified in the squares cheering on the GREEN RUBBER with 99% accuracy using your mobile operators, to whose data about the online time and location of your mobile the Ministry of Truth has unrestricted access up to ten years back !!

  Yes, SHEEP, you have already revealed your identity and if it has already been decided in the (ÚZVK) - central election commission with the help of Hewlett Packard (USA) that the presidential election will be won by GREEN RUBBER, then in a few days, look out for the eagerly awaited CALLER !!

  And you have to welcome the GREEN RUBBER repeatedly in the squares, so that the Ministry of Truth knows that you really want it, that they will make you happy with the army conscription order!!

 6. Let's mobilize Ukrainian refugees in Poland for war, urged Polish General Skrzypczak:
  wpolityce.pl/swiat/630314-gen-skrzypczakczy-zachod-czeka-az-wszyscy-ukraincy-zgina

  Do you think the West should continue to support Ukraine militarily?
  – Yes, it is necessary to supply weapons to the Ukrainians, but this aid should also have a completely different character. Together with NATO, we should start training new formations of the Ukrainian army - in Poland, Germany, France. We should train those Ukrainian citizens who are here - mobilize, train, appoint and send to the front, because it is becoming more and more difficult for Ukraine.

  Do I understand you correctly - do you think that those Ukrainians who now live in our country should be mobilized and trained in Poland?
  - And why not? In France, in 1939 and 1940, we built an army of 80 soldiers from emigrants and those who fled from Poland after the September defeat. And why not build such Ukrainian units in Poland and send them to the front? It is just a matter of intergovernmental agreements and it can be done, there is no need to wait.
  As for Ukrainian citizens residing in NATO countries, including Poland, those of them who wanted to fight at the front are already in Ukraine.

  – And now we will ask them if they want to be soldiers or not? They need to be mobilized, drafted into the army and that's it.

  = UNTIL THE LAST.. AND IN MY VIEW, THOSE BENEFITS OF UKRAINIANS WILL END UP HERE IN THE CZECH REPUBLIC JUST LIKE THE BENEFITS OF THE "VACCINATED" 🙂 UKRAINIANS WILL LOSE THEIR BENEFITS TOO SOMETIME..

  1. This is a hit in the ass, I found this other information elsewhere too-
   ,Imagine that you are refugees from the war in Ukraine, you get asylum in an EU country, and when it turns out that there is a threat of military defeat in Ukraine, the general of the host country wants to mobilize you, put you in a uniform and take you back to Ukraine for combat operations on the front line. Yes, that's exactly what happened on Monday in the Polish daily wPolityce, where an interview with General Waldemar Skrzypczak, former commander of the Polish Army Ground Forces and former Deputy Chief of the General Staff of the Polish Army, was printed. The Russians are advancing along the entire front, occupying the key town of Soledar, and another key town, Seversk, is considering evacuation due to imminent encirclement and cut off from supplies.
   The loop around the city of Artemovsk (Bakhmut) is closing, and after its fall, the entire Ukrainian defense in Donbas will be threatened. Artemovsk lies in the middle of the Ukrainian fortifications in the Donbass, and if Ukraine loses this heart of the fortifications in the Donbass, it will lead to the collapse of the entire Ukrainian defenses in the Donbass. And worst of all, the Polish general stated outright that it could no longer be prevented.

 7. People, don't be fooled by the illusion that some person will decide your life and whether you go to war or not, that's just their Matrix. When it comes to life, there is always a choice, if I don't want to, I don't go..

  "Right now, the thermobaric works on the Slavjansk direction every day, and PMC Wagner Group members call it "trench disinfection" and drone footage explains what that means. Thermobaric rockets burn trenches and tunnels with an incendiary aerosol, and after the explosion, a shock negative pressure occurs, which causes a person to rupture a lung. The soldier dies within 30 seconds of "drowning" as his lungs fill with blood.

  Ukrainians cover their mouths and noses before a thermobaric attack in the belief that this will prevent the lungs from bursting due to the negative pressure after the explosion. This is a fatal mistake. The negative pressure finds its way through the ears and the Eustachian tube into the throat, but when the mouth is closed, the skull ruptures in the area of ​​the ears and middle ear associated with the skull being torn from the atlas, i.e. from the place where the skull is anchored to the spine and the spinal cord is torn. Death occurs instantly. So far, no person has survived a thermobaric shock, no such case has been documented."

  No wonder Western mercenaries don't want to go to such a hell. Not even for a lot of money. That's why they prefer to send weapons and let (US) lackeys die. Until the last Ukrainian. If they run out, then to the last Slav.

  The fratricidal war is just getting started!

 8. All the politicians are completely off. Why do average, everyday hard workers allow these fools to mess with their lives? An example for all: Violet. Every word that comes out of his mouth proves that he is a fool. How is it possible that this person still drives anything?! Look around Fiala's administration around him. The same is true of all corners of the entire government. Everyone is completely off. I've had enough of these idiots and dudes.

 9. I don't need to add anything, you described it exactly. I will add here, whoever pulls "on Russia" so he knows what awaits him in reality - Hundreds of Ukrainian corpses in every district in SOLEDAR:
  odysee.com/@RT:fd/gazdiev_soledar_17:e

  It's a morgue - in the open, luckily it's cold, so it doesn't "rot" there. The Russian meat plant is still running at full speed, every hour there are more and more bodies, the reporter says. And if someone wants to enter this war, for foreign interests with the continued destruction of the future, then for me.. Protor, this is exactly how every ordinary soldier who previously only played computer games will end up. Let him practice it at home first, just sleep outside with his girlfriend for ten days, smoke only a knife and a lighter! And you can probably guess for yourself why there are so many women with the status "divorced" on dating sites... 🙂

  BUT LET HIM STOP DESTROYING OUR COUNTRY, LET HIM GO THERE ALONE AND NOT DRAG THE OTHERS OF US DOWN WITH HIM WHO REJECT THIS CRAZY THEATER! I'll try to put it here as a reminder, one more time:

  Forget the farce about politics, it won't solve anything. Nothing we focus on will solve anything! No one will get you out of this politically!! All politics is just theatre… all countries are theatre. All wars are contrived… there is no reason for anyone to fight anyone else.
  =!This is all theater to distract us so they can continue to implement a total system of control in the meantime!=

 10. "Fiala, the author of fascism processes in the Czech Republic, from website blocking to enabling laws to send Czech soldiers abroad without the consent of the parliament. In just one year, Fial's government fascistized the Czech Republic beyond recognition, this had never happened before"

  Pavel: "War brings victims, but for me every fallen person will be a hero, not just a number"
  vs Čaputová! see:
  https://i.imgur.com/SK206Zu.png

  In addition, coal is bad, wood is bad, gas is bad, and now solar is also bad. They really want us to freeze. Or they started paying huge taxes on solar panels as well. Just read the headline and it's clear:
  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/lukas-kovanda-krize-energie-inflace-green-deal-elektrina-nezamestnanost.A230104_155833_ekonomika_mejt?zdroj=vybava_recombee

  The Union is dealing with a tribunal for Putin's Russia. However, instead of the Union solving the energy crisis, high inflation, the worsening misery of EU residents, unemployment and low incomes and high taxes and other trifles, uninteresting to the EU, they solve big-mouthed bullshit.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropsky-parlament-eu-tribunal-valecne-zlociny-rusko-valka-ukrajina.A230117_173705_zahranicni_kha

  In Ukraine, they probably calculate that the war will last twenty years to grow new meat for their grinder. They will, however, come here to us to give birth and receive maternity leave and all our social benefits. I just don't know if children of foreigners born in our country automatically get our citizenship:
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-valka-klinika-reprodukcni-medicina-zmrazeni-vajicka-sperma-umele-oplodneni.A230117_154759_zahranicni_dtt
  3 Answer

  Comrades from MSN hastened to support the boat of the so-called "general" Pavel and to spit on everything that would somehow be related to the positivity of Russia.

  I'm still slightly in shock here, look at the comments for this article. On the contrary, it seems that people are beginning to realize that the threat of war is very real. Election results by hundredths are a charade of the USA, I don't believe those elections here:
  https://www.novinky.cz/diskuze/zahranicni-zelenskyj-k-padu-vrtulniku-nebyla-to-nestastna-nahoda-ale-valka-40420420

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *